North American Indigenous Games
NAIG 2017 • Toronto, ON • July 16-23, 2017
Toronto, ON • July 16-23, 2017
  • slide 3
  • slide 4
  • slide 2
  • slide 5
  • slide 1

Basketball

The basketball team will consist of 40 athletes divided among four different teams. Team Saskatchewan’s basketball teams will compete in the under 16 female and male categories and under 19 female and male categories and will carry 10 athletes per team. Two coaches will sit on the bench for each team.

  • Under 16: 2001 & later
  • Under 19: 1998 & later

Coordinator: Mason Medynski – m.k.r.m@icloud.com

Finalized Rosters 2017

19U Girls

Roster
  • Lauryn Prokop
  • Alyssa Starr
  • Tiara BuffaloCalf
  • Corrine Goforth
  • Nahoni Tootoosis
  • Callie McDonald
  • Naysa Morris
  • Kayleigh Starblanket
  • Shanda Ray
  • Twyla Gamble
Alternates
  • Alexis Kolody
  • Natalya Cyr

16U Girls

Roster
  • Leanne Dubinak
  • Chloe Marsollier
  • Tiana Redman
  • Ashley McKay
  • Mercedes Ballantyne
  • Jade Ross
  • Jasper Paul
  • Maggie Stonechild
  • Kaidynce Goodwill
  • Summer Goodwill
Alternates
  • Lindsey George
  • Maisy Saulteaux

16U Boys

Roster
  • Christopher Ochushayao
  • Conner Campbell
  • Draydon Felske
  • Hilliard Roy
  • Randall Strongarm Jr
  • Jaycee Morris
  • Tony Agecoutey-Carrier
  • Jacob Paul
  • Taye Stewart
  • Devaughn Poitras
Alternates
  • Danton Wuttunee
  • Nolan Nighttraveller

19U Boys

Roster
  • Brandon Tolentino
  • Adam Dyck
  • Cole Anderson
  • Jodeci DelCastillo
  • Cal RedIron
  • Truth Halcrow
  • Terence Pederson
  • Dylan Peters
  • Isaac Angus
  • Jaydon Watson
Alternates
  • Hayden Alcrow
  • Jermaine Roberts

Development Teams

16U Girls Basketball Winter Development Team

Leanne Dubinak, Chloe Marsollier, Tiana Redman, Ashley McKay, Mercedes Ballantyne, Cassie Bear, Malayna Morin, Jade Ross, Jasper Paul, Maggie Stonechild, Kaidynce Goodwill, Summer Goodwill, Lindsey George, Ciana Thomas-Sayiese, Maisy Saulteaux

19U Girls Basketball Winter Development Team

Nahoni Tootoosis, Naysa Morris, Lauryn Prokop, Callie McDonald, Shandra Ray, Taryn McCallum, Jasmine Bear, Twyla Gamble, Brandee-lynn Quewezance, Corrine Goforth, Kaleigh Starblanket, Alyssa Starr, Natayla Cyr, Tiara Buffalocalf, Heavenly Poitras, Alexis Kolody

16U Boys Basketball Winter Development Team

Christopher Ochuschayao, Conner Campbell, Draydon Felske, Hillard Roy, Randall Strongarm Jr., Jaycee Morris, Tony Agecoutay-Carrier, Olajuwon Quewezance, Keon Thompson, Jacob Paul, Taye Stewart, Devaughn Poitras, Danton Wuttunee, Braydon Pinnacie, Nolan Nighttraveller

19U Boys Basketball Winter Development Team

Francis Iron, Hayden Alcrow, Christopher Bottrell, Terrence Pederson, Jarod Arneault-Pelletier, Cole Anderson, Adam Dyck, Jodeci DelCastillo, Antoine Nateweyes, Gene Merasty, Isaac Angus, Jayden Watson, Andrew Marcelino, Dylan Peters, Neigel Bear, Malachi Panske, Brandon Tolentino, Cal RedIron


Documents (2)


Eagle Sponsors